İstanbul’da devre mülk dolandırıcılarına operasyon: 5 gözaltı

İlk etapta 2 şikayetçinin başvurusu üzerine başlatılan soruşturmada, 2 kişiden yaklaşık 2 milyon lira haksız kazanç elde eden şebekenin izini süren polis, halen incelemeleri devam eden dijitallerde şu ana kadar çıkan verilerden onlarca mağdurun olduğu ve 36 milyon lirayı bulan vurgunu tespit etti.

DEVRE MÜLK SAHİPLERİ, “DEĞERİNİN ÜSTÜNDE SATIŞ” TUZAĞINA DÜŞTÜ

Polis, yürütülen soruşturma doğrultusunda devre mülk üzerinden dolandırıcılık yapan kişileri mercek altına aldı.

Ümraniye’de bir emlak ofisinde devre mülk sahipleri ile irtibata geçip, onlara söz konusu mülklerini yabancı uyruklu kişilere değerinin çok üstünde fiyatlara satış vaadi ile kandırdıkları anlaşıldı.

SORUŞTURMA SONUNDA VURGUNUN BOYUTU ARTABİLİR

Dolandırıcılar, sonraki aşamada ağlarına düşürdükleri bu kişilerin kimlik bilgilerini hileli yöntemle ele geçirdi. Sonraki aşamada ise çeşitli bankalarda görevli irtibatlarını devreye sokarak mağdurlar adına kredi çektirip, büyük bir vurgun gerçekleştirdi.

Yaklaşık 2 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından polis, geçtiğimiz Perşembe günü düzenlenen operasyonla haklarında yakalama kararı bulunan 7 kişilik şebekenin 5 üyesini gözaltına aldı. Aralarında Doğan M.’nin de yer aldığı 5 dolandırıcı, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

ÇOK SAYIDA BULGU VE BELGEYE ULAŞILDI

Mali polis tarafından yürütülen tahkikat esnasında iddiaları doğrular nitelikte çok sayıda bulgu ve belgeye ulaşıldı. Firari iki şüphelinin yakalanması için çalışmalar devam ederken, şebekenin çalışma yöntemleri de deşifre edildi.

MAĞDURLAR ADINA HESAP AÇIP KREDİLER ÇEKMİŞLER

Polisin yaptığı çalışmaya göre dolandırıcılık ağındaki kişiler, aynı yöntemle alınan imzalar üzerinden sahte vekalet çıkartıp tapu müdürlüğündeki adamları sayesinde dolandırıcılık faaliyetini uzun süreden beri yürüttü. Şüphelilere ait dijital materyaller polis tarafından deşifre edilirken, şifreler çözüldükçe 36 milyon lira gibi yüksek miktarda gerçekleşen vuruğunun miktarın da artabileceği ifade ediliyor.

İKİSİ SERBEST BIRAKILDI, ÜÇÜ TUTUKLANDI

Soruşturma kapsamında yakalanan 5 şüpheli, 24 Mayıs’ta Kartal’da bulunan Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edildi. Burada soruşturmayı yürüten cumhuriyet başsavcısına ifade veren şüpheliler, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Zanlıların 2’si hakkında “adli kontrol” kararı verildi.

Diğer 3 zanlı ise çıkarıldıkları mahkemece “Nitelikli Dolandırıcılık” ve “Resmi Belgede Sahtecilik” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir